Mate mõju joojale

Perearst Anneli Talvik:

Matet nimetati iidsete indiaanlaste saladuseks ja selle abil tõrjuti edukalt valgete konkistadooride allutamiskatseid. Tee võimaldas olla töövõimeline ka ilma toitu saamata, sest rahuldas põhimõtteliselt inimese energia-ja toitainetevajaduse.

Yerba Mate kuulub ka Lõuna-Ameerika indiaanlaste  tunnustatud ravimtaimede hulka, mis stimuleerib närvisüsteemi, kuulub dieetide juurde ja vähendab valusid. Sellest on abi mitmete haiguste toetavas ravis.

Mate on paraguai iileksipõõsa (ilex paraguariensis)  lehtedest ja peenikestest okstest valmistatud ürdijook. Ta sisaldab ergutavat ainet- mateiini, mida mõnede allikate järgi peetakse eraldi aineks nagu teiin või guaraniin, aga mõned uurijad arvavad, et mateiin on kofeiini sünonüüm.  Nii nagu paljude loodusrahvaste imeliste ravimtaimede puhul, ei ole tehtud ulatuslikke uuringuid ka matega, mis kinnitaksid ühte või teist väidet.  Kindel on see, et mate sisaldab kolme  ksantiini: kofeiini, teobromiini ja teofülliini. Kofeiini  sisaldab mate oluliselt vähem kui tee või kohv. Seda tõestab see, et kofeiinile ülitundlikud inimesed saavad väga edukalt tarvitada matet. Arvatakse, et kohvist niivõrd erinevad omadused on matejoogil just teiste kantiinide (teobromiin, teofülliin) omapärase kombinatsiooni tõttu  ja suure vitamiinide, mineraalide, aminohapete ja antioksüdantide sisalduse tõttu. Teobromiin on enim tuntud kui šokolaadis ja kakaos leiduv tujutõstev aine ja see toime on ka matejoogil.

Yerba mate`st valmistatud jook vähendab isu, vastavalt valmistusviisile kas ergutab või rahustab närve, pikaajalisel tarbimisel parandab südame ja seedeelundite tegevust, laiendab veresoonkonda, parandab mälu ja tugevdab närvisüsteemi. Erinevalt teistest stimulantidest, millel on ainult kesknärvisüsteemi stimuleeriv toime, lõõgastab matejook ka  lihaseid , sh silelihaseid, st. toimib näiteks astmaatikule haigust kergendavalt. Samuti on matel sajad kasulikud toimed tänu oma rikkalikule elutähtsate ainete sisaldusele.

Mate toime organismile:

Mate võtab näljatunde ära, aga samas annab energiat, mineraalaineid, aminohappeid  ja vitamiine, nagu toit.

Ainevahetus: Kui kofeiin on närvisüsteemi simulant, siis matejook on terve ainevahetuse simulant. Kiirendab süsivesikute seedimist ja seeläbi kiirendab kalorite põletamist. Mate suurendab keha termogeneesi ehk soojatootmist ja kiirendab seeläbi ainevahetust ning põletab  rasvu.

Südame- ja veresoonkond: Matejook vähendab kogukolesterooli ja LDL- kolesterooli-sisaldust kehas-seega vähendab ta veresoonkonna haiguseid. Samuti omistatakse talle südant tugevdavaid omadusi.

Närvisüsteem: Mate tõstab vitaalsust ja energiatasetningparandab kontsentratsioonivõimet ja mõtlemise kiirust, aga ilma selliste kõrvalnähtudeta nagu ülierutuvus või närvilisus. Mate joomine vähendab nii vaimset kui füüsilist väsimust ja tõstab  depressiivsete meeleolu. Parandab füsioloogiliselt unestruktuuri, säilitades normaalse unetsüklite vahekorra.

Immuunsüsteem: Mate stimuleerib keha immuunsüsteemi  ja vere valgeliblesid efektiivsemalt toimima. Otsest toimet immuunsuse tõstjana ei ole suudetud tõestada, aga arvatakse, et põhjuseks on matejoogi äärmiselt mineraalaine-ja vitamiinirikas koostis- need on ju aga väga olulised immuunsüsteemi stimulaatorid.

Lihaskond: Mate lõõgastab silelihaseid, aga stimuleerib südamelihast. Mate vähendab lihastes piimhappe hulka, seeläbi peaks ta olema eriti kasulik sportlastele taastava vahendina.

Seedeelundkond: Mate parandab seedimist ja tasakaalustab soolemotoorikat. Need, kel on kõht kinni, hakkab soolestik tööle ja need, kel pidevalt kõht lahti- korrastub omakorda see probleem. Tema toimel aeglustub mao tühjenemine ja seetõttu ei teki pikemat aega näljatunnet. Ta võib toimida leebelt kõhtulahtistava ja uriinieritust soodustava vahendina. Matel olevat ka maksa kaitsev ja taastav toime.

Antioksüdandid:  Yerba mate  polüfenoolide sisaldus on äärmiselt kõrge. Polüfenoolid on võimsad  antioksüdandid, mis aeglustavad raku vananemist ja on üliolulised mitmete rakukahjustuste ärahoidmisel. Antioksüdandid tõstavad raku kaitsevõimet erinevate kahjustuste vastu ja seeläbi kaitsevad organismi haiguste tekke eest. Matet seostatakse ka vähivastase toimega, aga teaduslikke uuringuid selle kohta on vähe. Üks on kindel, kui matejooki juua valmistamistemperatuuril 70-80 kraadi, siis on tal vähkitekitav toime! Nimelt  aldistavad kõik liigkuumad joogid kroonilisele suu limaskesta, söögitoru ja mao rakukahjustusele, mis võib viia vähi tekkeni. Seega mõõdukas teejoogi jahutamine suupärasele temperatuurile on tervislik.

Tuntuimad polüfenooliallikad on punane vein ja roheline tee.
Mates on peaaegu 3 x rohkem polüfenoole kui punases veinis, 5x rohkem kui rohelises ja 6 x rohkem kui mustas tees  (Brumovsky et col.2008)

Vitamiinide ja mineraalide sisaldus kõigub mateürdis päris palju, sõltudes sordist, kasvukohast ja sellest, kas tegemist on isase või emase matetaimega. Kui juua 1 keskmine portsjon matet, so 50 g koos 500 ml veega, siis saate keskmiselt järgmise koguse aineid:

Energiat: 6 - 44 kcal, millest 10g süsivesikuid, (3g suhkruid), 1g valku, 0g rasvu (sh 0g transrasvu)
Kiudaineid 0,6g
Naatriumit 16 -60 mg
Kaaliumit 550 -1450 mg
Rauda  1,5 - 18 mg
Kaltsiumit 11 - 33,6mg
Magneesiumit  67 - 185 mg
Fosforit  18 mg
B6 vit  0,6 mg, B1 vit (tiamiin)0,85 mg, B2 vit 0,4 mg, niatsiini 1,3 mg, pantoteenhapet 3,3 mg; 2,5-19  C-vit 2,5-19 mg
0,38g kofeiini ja 15 erinevat aminohapet

Mate kõrvaltoimed.

Liiga suures doosis võib mate tekitada ka negatiivseid toimeid- kõige tavalisemad on toimed üle kesknärvisüsteemi – tekivad ärevus ja värinad, imiteerides äärmiselt pingelist olukorda.

Ühes Uruguais tehtud uuringus on leitud seoseid põievähil ja pideval matejoomisel, kusjuures vähi tõenäosus suureneb, mida pikemalt on matet tarbitud (BMC Cancer 2007 Mar 29;7;57).  Samuti on leitud, et suurte tööstuslike matetootjate toodetud  tee võib sisaldada jälgi  polütsüklilistest aromaatsetest süsivesikutest, mis on omakorda kantserogeensed ehk vähkitekitavad. Nende ainete vähene sisaldus on leitud aga paljudes  toiduainetes ja selline kogus ei põhjusta mingit riski tervisele.

Need kantserogeenid ei avalda mates toimet, kui jook juua ära loetud tundide jooksul. Mida kauem tee „liguneb“, seda rohkem erituvad ka toksilised ained. Seega tasub hommiku-ja õhtutundideks valmistada eraldi mateportsjon.

Leitud on seoseid suu, söögitoru, kõri ja maolimaskesta vähkitekitava toime ja matetarbimise vahel, aga samas on ka uuringuid, mis viitavad seosele, kus vähki tekitab hoopis kuuma joogi kahjustus mitte mate ise.

Mate ei ole kindlasti laste jook nagu kohvigi. Ka rasedad ja imetavad naised võiksid mate joomisest hoiduda, kui siis natukene ja hommikul.

Õeldakse, et yerba mate asendab Red Bulli. Ja seda mitte ainult joogina. Kui USA-s reklaamib surfarite sündmusi toosama Toro Rosso, siis Uruguays on surfimehed matetootja Canarias tiiva all.  See haiuim on muidugi liiast...
http://www.canarias.com.uy/web2008/surf/